PhobiaSocialis.pl
Rola psychologa w terapii - Wersja do druku

+- PhobiaSocialis.pl (https://www.phobiasocialis.pl)
+-- Dział: Pomoc (https://www.phobiasocialis.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Profesjonalna pomoc (https://www.phobiasocialis.pl/forum-45.html)
+--- Wątek: Rola psychologa w terapii (/thread-7532.html)



Rola psychologa w terapii - nord - 14 Maj 2012

Myślę jest to ważna kwestia dla osób pokładających nadzieje w terapii z psychologiem.
Zastanawiam się czym powinien się wyróżniać taki psycholog, co robić aby pacjent zyskał jego zaufanie bo jest to ważne zarówno od strony psychicznej (to jak odbieramy podejście i kompetencje psychologa) jak i materialnej (to czy decydujemy się kontynuować z nim pracę).
W moim przypadku terapia wygląda w ten sposób że przez 70% ja mówię co mi dolega, jak minęły ostatnie dni, jakie odczucia mam z tym związane. Reszta to próba wytłumaczenia przez psychologa dlaczego mogłem zachować się w ten sposób i próbuje nawiązać to do dzieciństwa (praktycznie za każdym razem). I na tym jego rola się kończy. Pytanie zatem czy psycholog poza tym powinien również przedstawiać jakieś wskazówki tzn. jak można by się zachować w danej sytuacji, na co zwracać lub nie zwracać uwagi... coś co by pomogło lepsze pojęcie, udane przeżywanie podobnej sytuacji. Czyli jakieś wskazówki praktyczne bo same próbowanie nawiązywania (i zrozumienia na tej podstawie) do przeszłości której w większości się nie pamięta wydaje mi się że to jest za mało.


Re: Rola psychologa w terapii - BlankAvatar - 14 Maj 2012

trzeba dobrac sobie typ terapii do siebie


Re: Rola psychologa w terapii - uno88 - 14 Maj 2012

Chyba poznawczo-behawioralna jest typem terapii gdzie tych rad praktycznych (co zrobić i jak) jest najwięcej. Bo w każdym nurcie ta rola psychologa jest trochę inna. W psychoanalitycznym terapeuta niczego nie będzie Ci doradzał. Jedynie powie ,albo zapyta co się kryje za Twoimi prośbami o podanie praktycznych rad.


Re: Rola psychologa w terapii - whiskydrinker - 14 Maj 2012

Kiedyś o tym pisałem, że miałem taka beznadziejna terapię, że ja mówiłem wszystko a jak nie mówiłem to grobowa cisza. Wkurzył mnie to bo jak ta terapia miała coś dać. Teraz mam innego terapeutę i jest ok. Metoda jest trochę dziwna, polega jakby na uświadomieniu mi tego co przekazują mi emocje i podświadomość. Pani psycholog jest jakby takim tłumaczem. Co mi się jeszcze podoba to to , że dostaje wskazówki praktyczne jeżeli potrzebuję np. jak sobie poradzić z konkretna sytuacją.


Re: Rola psychologa w terapii - Siri - 26 Maj 2012

To ja mam takie pytanko. Jako, że pragnę na dniach rozpocząć terapię tj. wybrać się w podróż do psychologa chyba na NFZ. Jak wygląda, to od początku do końca? Co mówić przy rejestracji itp? :Stan - Uśmiecha się:


Re: Rola psychologa w terapii - Zasió - 27 Maj 2012

o właaśnie, czy z nfz tez tak sobie mozna wybrać, zę np poznawczo-behawioralna a nie psychodynamiczna? :Stan - Uśmiecha się - Szeroko: Prywatnie to są jak wiadomo strony www no i nasz klient nasz pannnn... a z tego co kojarze, jakos an stronie szpitala /przychodni nie widzialem nic poza anzwiskami. myślicie ze panie w rejestracji cokolwiek beda wiedziec/nie zareaguja w "typowy" sposób czyli "co to pacjent wymysla, chory pacjent jest?" :Stan - Uśmiecha się - Szeroko:

no i trzeba miec skierowanie, tak? ale jak pytałem o terapie grupowa, to nei chcieli, czyli to dotyczy tylko indywidualnych wizyt chyba...


Re: Rola psychologa w terapii - 3000 - 31 Maj 2012

Zas napisał(a):o właaśnie, czy z nfz tez tak sobie mozna wybrać, zę np poznawczo-behawioralna a nie psychodynamiczna? :Stan - Uśmiecha się - Szeroko: Prywatnie to są jak wiadomo strony www no i nasz klient nasz pannnn... a z tego co kojarze, jakos an stronie szpitala /przychodni nie widzialem nic poza anzwiskami. myślicie ze panie w rejestracji cokolwiek beda wiedziec/nie zareaguja w "typowy" sposób czyli "co to pacjent wymysla, chory pacjent jest?" :Stan - Uśmiecha się - Szeroko:

no i trzeba miec skierowanie, tak? ale jak pytałem o terapie grupowa, to nei chcieli, czyli to dotyczy tylko indywidualnych wizyt chyba...

Można sobie wybrać na NFZ, zależy od psychoterapeuty oczywiście, ale jak mu powiesz, że wolisz taką i taką to się zgodzi. Skierowanie trzeba mieć, poproś psychiatrę o skierowanie, poza tym to zwykłe skierowanie (a jeżeli jest to w tej samej przychodni to na skierowaniu oprócz skierowania do psychologa/terapeuty nic nie ma :Stan - Uśmiecha się - Mrugając:. Głównie dotyczy to wizyt indywidualnych, na grupowe ciężko się dostać (o ile w ogóle dana przychodnia taką prowadzi).

Swoją drogą medycyna i psychologia nie jest na tyle rozwinięta, żeby naprawdę pomóc pacjentowi. Taka współczesna lobotomia.


Re: Rola psychologa w terapii - Zasió - 31 Maj 2012

hmmm.. ale obowiązuje w tym przypadku tylko skierowanie od psychiatry, tak?


Re: Rola psychologa w terapii - Michał - 01 Cze 2012

Na terapię, jak najbardziej skierowanie od psychiatry będzie dobre. Niektóre, dobre terapie "zlewają" takie skierowania i same sobie kwalifikują, niektóre wymagają skierowania, a dodatkowo też kwalifikują.


This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.