PhobiaSocialis.pl

Pełna wersja: Psychologiczne mechanizmy obronne
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mechanizmy_obronne
http://www.centrumdobrejterapii.pl/mater...e,166.html

Które z nich są Waszym udziałem? Z jakimi sytuacjami się wiążą? Jakie dostrzegacie zagrożenia wynikające z mechanizmów w życiu codziennym?
Dałaś mi zajęcie. Odpowiedź za miesiąc;-)

Wyparcie. Dostałem wiadomość, że dostałem pracę, ale jej jakoś nie zauważyłem i przepadło. Boję się iść i do pracy. I nie chce mi się...
jednocześnie wiem, że to dla mnie dobre i od tego zależy czy będę mógł zaspakajać swoje potrzeby.
deep_rest napisał(a):Które z nich są Waszym udziałem? Z jakimi sytuacjami się wiążą? Jakie dostrzegacie zagrożenia wynikające z mechanizmów w życiu codziennym?
Ciężko będzie z odpowiedziami... Bo mechanizmy obronne mają to do siebie, że są... nieświadome :Stan - Różne - Zaskoczony:k: Wiem, że każdy mógłby podać jakiś przykład wyparcia czy przeniesienia, ale sednem jest to, że w naprawdę ważnych i trudnych kwestiach nie mamy dostępu do tego typu refleksji.
Jednakże dobrze, że ktoś poruszył ten temat, warto poszerzać wiedzę :Stan - Uśmiecha się - Mrugając:
Z całą pewnością wyparcie i intelektualizacja (najczęściej wewnętrzna, ale chyba też się liczy). Być może reakcja upozorowana, tzn. kiedy mam gorszy dzień albo jestem w trudnej sytuacji, zamiast zareagować zgodnie z własnymi odczuciami, reaguję tak jak moim zdaniem ludzie oczekują, ponieważ boję się że moja "pierwotna" reakcja zostałaby uznana za nienaturalną i ściągnęła na mnie negatywną uwagę.
no więc:
-racjonalizacja
-przemieszczenie (ile razy mój brat z tego powodu cierpiał..)
-identyfikacja z agresorem
-regresja (zdarzało się rzucać czymś)
-fiksacja
-ostatnio: tłumienie (piszą, że to jeden z lepszych odruchów ale chyba tylko dla otaczającego środowiska, ja się z tym komfortowo nie czuję, nie pomaga mi też w zapominaniu)